BMW X5 (E53): osmiválcový klasik i mastodont ve sportovním


Dnes se pohodlně vyhoupneme do velitelského křesla prvního luxusního terénního bavoráku. Alternativa k prémiovým kombíkům v podobě BMW X5 nadobro pozměnila vkus movitého evropského i asijského zákazníka. Přitom BMW chtělo vyrobit zejména auto pro Američany a masově

.

Pojem „prémiové SUV“ se totiž zrodil, alespoň podle mého skromného názoru, právě s prvním BMW X5, které bylo představeno v roce 1999. Rok před ním se již prodával Lexus RX300 a Mercedes-Benz ML. Pojem SUV nebylo úplně nic neznámého, nakonec velký a praktický Chevy Suburban byl vymyšlen jako koncept pohodlného rodinného vozu bez kompromisů už krátce po druhé světové válce. BMW se svou X5 ovšem dodalo kategorii potřebné koření, které odstartovalo zcela novou módu.

SUV jako nejzbytečnější automobilová kategorie

Velká luxusní terénní auta polarizují společnost. Jedni je považují za ideální dopravní prostředky, druzí zatracují pro jejich opulentnost, okázalost, vysokou spotřebu a bezohlednost k životnímu prostředí. Neexistuje mnoho lidí s neutrálním pohledem na tuto kategorii. Důležitým faktem zůstává, že své příznivce nalezla kategorie SUV v reálných zákaznících a vyhrabala některé slavné a důležité značky z červených čísel. Vzpomeňme na situaci Porsche na začátku milénia nebo Alfu Romeo v nedávných letech. Porsche Cayenne, Macan, ale i Alfa Romeo Stelvio, to jsou modely, bez kterých by jejich značky jen těžko přežily. Na skalních fanoušcích lze ve světě automobilového průmyslu přežívat jen stěží. Reálný mainstreamový zákazník chce utratit své peníze za auto, z jehož velitelského místa se bude dívat na okolní svět takříkajíc svrchu a vytříbené jízdní vlastnosti rád oželí.

97 Zobrazení

Další články